28 listopad 2018

Podsumowanie VI kolejki BeLKA

I liga

Podtrzymywanie statusu ostatniej niepokonanej drużyny w I lidze kosztuje coraz więcej wysiłku zawodników Manhattanu Katowice. Mimo, iż tym razem aktualni mistrzowie dysponowali całkiem szerokim składem, nie udało się zdominować rywali. Co więcej, wykorzystując szybkość swoich zawodników obwodowych Grom w końcowych fragmentach spotkania zbliżył się na odległość 2 pkt. Ostatecznie jednak długie ręce Winklera, Marchacza czy Goja w decydujących momentach były poza zasięgiem defensorów przeciwników. Porażka boli zawsze, ale stylem Grom zaimponował, co w perspektywie konfrontacji ze Zmarnowanymi Talentami i Drozdem musi dodać dużo do pewności.

Z tygodnia na tydzień Zmarnowane Talenty coraz bardziej utwierdzają w przekonaniu, że misja odmładzania składu zakończyła się sukcesem. Żmuda czy Szymaniak nie tylko wkomponowali się w zastane struktury, ale bardzo szybko stali się wiodącymi postaciami, które mogą wprowadzić „Zielonych” do najlepszej piątki ligi. Do tego jeszcze najlepszy swój sezon rozgrywa póki co Krzysztof Lis (13 zbiórek). Adam Szabatowski znów dwoił się i troił pod koszem rywali, ale po zmianie stron z każda minutą różnica się powiększała.

Najwyraźniej bez szwanku z reformy składu wyszło też We Got Game. Zabrzanie od czasu nieudanej inauguracji z OKKS-em notują serię 5-0 i jeśli nie wydarzy się nic specjalnego (typu walkower) to zagrają od stycznia w grupie najlepszych ekip ligi. Batory, z dawno niewidzianym Tomaszem Kaptaczem w rotacji, rozpoczął niedzielne spotkanie z przytupem, ale już od drugiej kwarty to faworyci ustabilizowali sytuację. Gorsze dni omijają póki co Marka Grzegorzewskiego, a Bartosz Ogrodowski na dobre usadowił się w czubie klasyfikacji najlepszych strzelców I ligi. Chorzowianom pozostaje liczyć na potknięcia rywali i w efekcie walkę o trzecią, barażową pozycję.

Hajduki Chorzów po dwóch kolejnych walkowerach wycofały się z rozgrywek.

II liga

Klincz – tak jednym słowem można określić spotkanie Heavyweight z Basketem Czerwionka-Leszczyny. Obydwie ekipy całą energię spożytkowały na eliminowaniu ofensywnych zapędów rywali i na atak niewiele już mocy starczyło. Dotyczy to zwłaszcza gliwiczan, którzy tym razem doprowadzili się swoją skutecznością do czarnej rozpaczy (20% z gry). Zawodnicy Basketu próżnię zaliczyli w 3 kwarcie, ale jednak pozostałe były na tyle przyzwoite, szczególnie na deskach, że finalnie wpadły ważne 2 punkty w tabeli.

Ofensywna zima omija Wiecznie Młodych. Kolejny raz piątka Bytomian nie pozostawiła rywalom złudzeń, osiągając w samej 3 kwarcie 30 oczek. Faworyci z premedytacją wykorzystywali olbrzymią przewagę zasięgu i masy, notując przy tam aż 26 zbiórek więcej. Drink Team próbował nadrabiać trójkami, ale na 31 prób wpadło zaledwie 6 raz (3 x Warzycha i 3 x Kossmann).

Wysokie zwycięstwo nad Basketem Mikołów potwierdza solidną formę Bezkakakasku. Mikołowianie dopiero w drugiej połowie byli w stanie zatrzymać rosnącą przewagę. Pierwsza w całości należała do ekipy, w której swoje rekordy podbijali Łukasz Zarzycki (22 pkt) oraz Piotr Kugejko (17 zb). Bezkakakasku tym samym udowodnili, że nawet bez Tomasza Stankali mają kilka pomysłów na skuteczną ofensywę.

Debiutanci z No Defence nabierają rozpędu. Źródłem ich drugiego zwycięstwa w rozgrywkach okazała się wzorowa praca na deskach pod kierownictwem Marcina Ziemiańskiego (22 zb) oraz zaangażowanie wszystkich zawodników w kolekcjonowanie cennych punkcików w ataku. Bez opcji łatwych punktów z ponowienia Naturalnie często forsowało rzuty, co finalnie zaowocowało statystyką na poziomie 18% z gry. Dzięki wygranej zespół z Bytomia utrzymuje kontakt z miejscami dającymi opcję gry w grupie mocniejszej II ligi.