28 luty 2018

Podsumowanie XVIII kolejki Belka

Po niedzielnej kolejce wiele spośród zeszłotygodniowych przewidywań można już wziąć w nawias. Za sprawą słabszych występów Manhattanu i WGG w czubie I ligi może się jeszcze zamieszać.

I liga

Pierwsza porażka w sezonie Manhattanu to zasługa zaledwie piątki Drozdów pod kierownictwem Michała Matysiaka. W meczu rozgrywanym na dramatycznej wręcz skuteczności Drozd zachował odrobinę więcej zimnej krwi. Aktualnym mistrzom, mimo całkiem licznej frekwencji, w ataku nie wychodziło absolutnie nic, czego najlepszym dowodem są zaledwie 4 zdobyte punkty w ostatniej kwarcie. Na 2 mecze przed play-off taka forma może odrobinę martwić. Z kolei Drozd, skazywany na 4 miejsce, stanął przed sporą szansą na ucieczkę do przodu, która otwiera znacznie ciekawszą perspektywę na kolejne tygodnie.

Tym bardziej, że udanego spotkania nie zanotowało też WGG. Zabrzanie nie popisali się zwłaszcza zza linii 6,75 (2 na 16). Batory, podobnie jak Drozd, nie wzbił się na szczyty swoich możliwości, ale jednak były w stanie wykorzystać swoją szansę. Wyróżnienia należą się tu dwójce Kucypera, Neukirch, odpowiedzialnej za 30 pkt zespołu. Prestiżowa wygrana nie poprawiła znacząco sytuacji Batorego, może jednak zaszkodzić WGG.

Z 3 ekip walczących o pozycję wicelidera zdecydowanie najlepiej wygląda sytuacja Signum Seven. Po pierwsze wskoczyli na naprawdę solidny, wysoki poziom. Drugie – grają szerokim, wyrównanym składem. I w końcu trzecie - nie zaliczają wpadek i dzięki temu mają bardzo dobrą pozycję wyjściową przed ostatnim weekendem sezonu zasadniczego. W niedziele punktował cały 8-osobowy skład na czele z Arturem Donerstagiem (18 pkt). Gromowi pozostaje śledzić wydarzenia i czekać na drużynę z miejsca 3.

Bliżej opuszczenia I ligi znalazło się Sharks, które w okrojonym składzie nie było w stanie powalczyć z rozdrażnionym Basketem. Mikołowianie, borykający się z wielkimi problemami kadrowymi, w samej końcówce sezonu przedłużają swoje szanse na udział w play-off. W niedzielę zdobyli najwięcej punktów spośród wszystkich pierwszoligowych ekip, a swoje najlepsze występy w tym sezonie zanotowali Łukasz Klasa i Marcin Ziemiański (27 zb). Sharks już w najbliższą sobotę będzie miało okazję do rewanżu, ale na ten moment nie wygląda to dla nich dobrze.

II liga

W drugiej lidze o stawkę walczyła jeszcze tylko dwójka OKKS i Heavyweight. Gliwiczanie, w typowy dla siebie sposób, sami sobie utrudnili zadanie wystawiając zaledwie 5 graczy. Mimo to 2 i 3 kwartę wygrali dosyć wyraźnie. Gdy wydawało się już, że dokonają naprawdę imponującej rzeczy, do głosu doszło zmęczenie. Nakręcony przez trenera Zadęckiego OKKS odjechał w ostatniej kwarcie 18:3 i zagwarantował sobie występ w barażach. Ich przeciwnikami będą najprawdopodobniej Zmarnowane Talenty.

Kropkę nad i wysokim zwycięstwem postawiły Hajduki. Naturalnie nie było w stanie zatrzymać Borysa Balona, odpowiedzialnego za prawie połowę punktów swojego zespołu. Hajduki awans do I ligi mają już w kieszeni. Teraz przyjdzie im powalczyć z miejscem 8 I ligi (czyli z Basketem lub Sharks) o udział w tegorocznych play-off. Naturalnie kończy sezon na miejscu 5.

Rzutem na taśmę na 4 wskoczył Basket Czerwionka-Leszczyny. Debiutująca w lidze ekipa w ostatnim spotkaniu przełamała piątkę DMTŁ. Oznacza to, że tegoroczne rozgrywki zawodnicy z Czerwonki kończą serią 5 zwycięstw z rzędu. DMTŁ zadowolić się musi zaledwie miejscem 7.

Oczko wyżej ląduje Drink Team, które nad wyraz długo nie potrafiło wypracować wysokiej przewagi nad Starą Maturą. Dopiero ostatnia kwarta, zakończona wynikiem 26:11 wyjaśniła sprawę. W głównych rolach tym razem zawodnicy do taj pory utrzymujący się w cieniu. Stara Matura bez zwycięstwa w sezonie.