2 luty 2018

Podsumowanie XIV kolejki BeLKA

I liga

Zespół We Got Game, jeden z faworytów ligi bardzo mocno natrudził się, aby wyrwać 2 pkt, w meczu ze Zmarnowanymi Talentami. Wszystko za sprawą świetnej postawy na deskach Piotra Sosinki oraz trójek Jarosława Sołtysa (7 sztuk). Bytomianie po dwóch kwartach prowadzili już bardzo pokaźnie, ale druga część spotkania należała do WGG, zwłaszcza spóźnionych na mecz Pawła Jaszczurowskiego i Pawła Zielonego. Bytomianom w najważniejszych momentach zabrakło odrobiny zimnej krwi. W efekcie drugi tydzień z rzędu po dobrych zawodach przegrywają minimalną ilością punktów.

Łatwego zadania nie miało też Signum Seven, które dopiero pod koniec 3 kwarty było w stanie wyrobić sobie kilkupunktowe prowadzenie nad Batorym. Do tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. Wysokimi zawodnikami chorzowianie uniemożliwiali łatwe punkty spod kosza, więc cała gra Signum opierała się na obwodzie, zwłaszcza zawodnikach tj. Donerstag i Kozioł. W kluczowych momentach kilka prostych strat Batorego załatwiło sprawę.

Zaskakująco długo nierozstrzygnięte były ostateczne losy meczu Manhattanu z Basketem Mikołów. Na dobrą sprawę dopiero odjazd z trzeciej kwarty okazał się decydujący (choć wciąż – w ostatniej to Basket, a raczej Odrzywałek, zanotował niezły run). Dawid Jacaszek i Paweł Wołk-Jankowski. Ta dwójka na przestrzeni całego spotkania kontrolował jego przebieg, udzielając się na wszelkich płaszczyznach. Manhattan niezagrożony i wciąż niepokonany na szczycie. Basket w obliczu walkowera Sharks wcale nie jest jeszcze na straconej pozycji w I lidze.

II liga

Naturalnie po zeszłotygodniowym zwycięstwie nad wyżej notowanym przeciwnikiem tym razem ulega Basketowi Czerwionka – Leszczyny, który legitymuje się ujemnym bilansem meczowym. Co prawda po 3 kwarcie to jeszcze gospodarze schodzili z boiska z 4 punktowym prowadzeniem, lecz bardzo dobra ostatnia odsłona gry, wygrana przez koszykarzy z Czerwionki 9 punktami pozwoliła im odnieść zwycięstwo 53 do 48. Statystyki zawodników obu zespołów bardzo zbliżone, ciężko o wyróżnienie jednego zawodnika.

Kolejni na parkiet wyszli zawodnicy DMTŁ oraz Drink Teamu. Scenariusz spotkania podobny do meczu poprzedzającego. O wszystkim zdecydowała 4 kwarta wygrana przez zawodników Drink Teamu różnicą aż 16 punktów. Po zeszłotygodniowej porażce zespół gości ponownie zwycięża stosunkiem 69:58. W DMTŁ najlepiej w ofensywie radził sobie Dawid Sega (34 pkt.), natomiast do zwycięstwa DT najbardziej przyczynił się Mateusz Respondek, który kończy spotkanie z 26 oczkami na koncie.

Trzecie spotkanie to niespodzianka w postaci zwycięstwa OKKS-u nad Hajdukami. O zwycięstwie graczy z Orzecha zdecydowała w dużej mierze skuteczność rzutów z gry. Orzech z solidna 50% skutecznością, natomiast Hajduki rzucali na 28% skuteczności, z taka statystyką ciężko myśleć o zwycięstwie nad kimkolwiek. Po spotkaniu można było wyróżnić 2 zawodników, Macieja Karwackiego oraz Michała Szulca, którzy to zanotowali double-double na poziomie odpowiednio 18 pkt.i 10 zb. oraz 13 pkt. i 13 zb. Ostateczny wynik spotkania to 63 do 53 dla graczy z Orzecha.

Stara Matura ponownie pokonana, tym razem przez WWShop. Dramaturgia spotkania skończyła się wraz z początkiem 2 odsłony gry, gdy to katowiczanie z każdą minutą zaczęli powiększać swoja przewagę punktową. Ostatecznie licznik zatrzymał się na 46 punktach różnicy na korzyść gości. WWShop zagrał zespołowo i świetnie dzielił się piłką, zaliczając aż 26 asyst. W zespole Starej Matury kolejny raz na pochwałę zasługuje Rafał Rabsztyn, który notuje 20 punktów i 21 zbiórek, natomiast wśród zwycięzców najlepszy okazuje się Piotr Kugiejko, który zalicza 29 punktów i 16 zbiórek, a spotkanie kończy z evalem na poziomie 40.