25 październik 2017

Podsumowanie IV kolejki BeLKA

O dwóch pierwszych spotkaniach I ligi z ostatniej niedzieli nie da się napisać nic więcej ponad to, co wyczytać można z wyniku. Dwie ekipy dużych faworytów do medali urządziły sobie strzelnicę, a rywale nie byli w stanie im w tej gierce przeszkodzić. Tak dużych dysproporcji w pierwszej lidze nie było od naprawdę dawna. Przy okazji evalu na poziomie 172 aż 2 zawodników Manhattanu zanotowało tripie-double (Dawid Jacaszek i Mateusz Pawlik). W We Got Game bliscy tego osiągnięcia byli Jakub Chorążak (8 x 3) i Bartosz Ogrodowski. Manhattanowi po dwóch cięższych przeprawach zapewne przydał się mecz, w którym wszystko wychodziło. Zabrzanie notują natomiast wyśmienity początek sezonu – po 4 spotkaniach zaledwie raz ich przewaga nie doskoczyła do granicy 20 pkt.

W zupełnie innej sytuacji znalazło się w niedzielę Signum Seven, które nie sprostało ekipie Batory Warriors. Katowiczan kompletnie zawiodła skuteczność w efekcie czego żaden z zawodników nie był w stanie uzbierać dla zespołu dwucyfrowej liczby punktów. Co więcej, im dalej w mecz tym gorzej. W przeciągu 20 minut gry drugiej połowy Signum dorzuciło w sumie jedynie 15 pkt. Batory właśnie skutecznością za 2 wyrobił sobie przewagę. Inna sprawa to Patryk Piątkowski, który kolejny raz wyrósł na niekwestionowanego lidera, zapewniającego komplet punktów w trudnym spotkaniu. Pokonując Signum Seven Batory wyrasta na rewelację rozgrywek. Wygląda na to, że jeśli nie stanie się nic nieprzewidywalnego ekipa ta będzie raczej zainteresowana walką o medale niż o utrzymanie w I lidze. Przed nimi jednak najtrudniejsze testy – pierwszy z nich już 5 listopada z Manhattanem.

O ile jednak niespodziankę ze strony Batorego można było w jakimś tam stopniu zakładać, tak Grom, po dotychczasowych występach, wydawał się zupełnie bez szans. Tymczasem okazało się, że Sharks kompletnie nie ma recepty na zatrzymanie ruchliwego Grzegorza Skrzyńskiego i aktywnego pod atakowanym koszem Damiana Piechotę. Zainteresowanych zachęcam do wejścia w zakładkę kariera/rekordy obydwu tych graczy – niedzielne spotkanie pojawia się tam z dużą częstotliwością. Mimo gry na zaledwie 5 rywali Sharks nie było w stanie wymęczyć ich na tyle, aby polegać na kontrach, choć to właśnie czwarta kwarta była najlepsza w tym aspekcie. Grom do końca liczyć mógł na pewną rękę i dzięki temu zanotował pierwszą, ale za to jak istotną wygraną w obecnym sezonie.

II liga

Pierwsze do boju stanęły drużyny niemające jeszcze zwycięstwa w tegorocznej rywalizacji, a mianowicie Basket i Stara Matura. Basket zaprezentował się dużo lepiej od rywali, wygrywając wszystkie 4 kwarty, dystansując swoich rywali różnicą aż 21 oczek. Najlepszy wśród zwycięzców Mateusz Forajter do double-double na poziomie 12 pkt i 14 zbiórek plus 4 asysty.

Kolejne starcie to derbowy pojedynek między Hajdukami Chorzów, a Dej Mi Te Łone. Obydwa zespoły do spotkania przystąpiły w mocno okrojonych składach, a mocno zacięta rywalizacja toczyła się do ostatniego gwizdka sędziego. DMTŁ zdominowało rywalizację na tablicach, notując aż 60 zbiórek, w tym aż 32 ofensywne, lecz nie byli w stanie ponawianych akcji zamieniać na punkty. Ostatecznie to gospodarze wygrywają spotkanie wynikiem 64:61.

Rywalizacja Drink Teamu z WWShopem, kończy się 15-punktowym zwycięstwem gości z Katowic. WWShop wygrywa pierwsze 3 kwarty sukcesywnie powiększając swoja przewagę punktową, w czwartej już bezpiecznie kontrolując wynik spotkania. Mecz nie stał na najwyższym poziomie, zespoły kończą rywalizację na około 30% skuteczności rzutów z gry.

Do ostatniego spotkania niedzielne kolejki II ligi przystąpiły zespoły Heavyweight i Naturalnie, które nie zaznały jeszcze porażki w tym sezonie. Zwycięsko z tej rywalizacji wychodzą goście, którzy pokonują HW 65 do 40. Atak Naturalnie opierał się w głównej mierze na dwóch zawodnikach, Jakubie Modrzyńskim i Rafale Chrząszczu, którzy łącznie zdobywają 37 oczek dla swojej drużyny.